Viimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II koht

arhitektMargit Mutso, Madis Eek
asukohtHaabneeme, Viimsi vald
klientViimsi Vallavalitsus
netopind~8000m2
projekteeritud2011

Võistlusprojekti “Nano-rüsa” tegemisel oli kaks inspiratsiooniallikat: Viimsi iidne kaluriküla ja tänane ülimoodne teadusvaldkond – nanotehnoloogia.
Viimsi on legendaarne kalanduspiirkond kus kalapüük ja -töötlemine ei katkenud ka nõukogude ajal. XXI sajandil kiiresti arenev nanotehnoloogia tegeleb väga väikestest osadest koosnevate materjalide ja masinate loomise ja uurimisega. Nanostruktuurid on visuaalselt väga sarnased kalavõrkude ja -rüsadega. Näiteks grafeeni kuuskantvõrgustik. Ruumiline kuuskantkujund ongi antud töös siduv lüli vana kaluriküla ja moodsa teaduse vahel, millest on loodud uus maja moodustav rüsataoline võrgustik. Võrk ja võrgustik on omakorda moodsas maailmas tugevad märksõnad (internet, facebook jne), mis sobivad teaduskeskuse juurde. Eestis on väga vähe inimesi, kes ei kuulu ühtegi võrgustikku.
Hexagonidest alustega metallist hulktahukad moodustavad paindliku süsteemi, millest hoone moduleerimisel on võimalik arvestada nii sisemist funktsionaalsust kui kohalikku maastikku. Ruume on võimalik tulevikus ümber organiseerida, vajadusel võib mooduleid juurde lisada või ära võtta. Siseruumid, mis hulktahukatest kujunevad, on väga eripärased, kandestruktuur on kõikjalt nähtav ja selle sisse paigutuvad kommunikatsioonid nii, et ruumid jäävad n.ö puhtaks. Metallkonstruktsiooni katavad klaaspaketid, vastavalt vajadusele kas läbipaistvad või taustvärvitud.

Viimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II kohtViimsi AHHAA keskuse kutsutud arhitektuurivõistlus I-II koht

Õle 23, Tallinn 10312 • info@eekmutso.ee • 5034870