Viimsi Keevitus

arhitektMadis Eek, kaasautorid Kristi Põldme ja Kristel Jaanus
asukohtKaluri tee 13, Haabneeme, Viimsi vald
klientAS Viimsi Keevitus
netopind1064m2
projekteeritud2009
valminud2010

Viimsi Keevitus on firma, mis tegeleb kõikvõimalike torustike rajamisega, samas viitab tema nimi pigem keevitamisele. Maja, kus firma paikneb ja millele telliti rekonstruktsiooni projekt, on XX sajandi algusest pärit eluruumidega karjalaut (kutsuti rahvasuus ka karjamõisaks). Vana hoone oli võimsate raudkividest seintega viilkatusega maja ja kohalik omavalitsus nõudis esiteks vana lahenduse põhimõttelist taastamist.
Kuna aga maja polnud muinsuskaitse all, jäid arhitektile selle ümberkujundamisel vabamad käed.
Parafraseerides nõukogudeagset juhtmõtet rahvuslikust vormist ja sotsialistlikust sisust võib öelda, et uus maja on loodud vormilt rahvuslik ja sisult moodne. Fassaadil moodustub rahvakunstist pärit kirivöö motiiv, mis kandub ka siseruumidesse kuni mööbli lahenduseni välja.
Topet-T kujulise põhiplaaniga kivimüüridele on valatud betoonplaat, sellele toetub omakorda teraskonstruktsioonil katuslagi. Väljast siseruumidesse kanduvad nii betoonpõrand, teraskonstruktsioonid kui puitkiudplaatidest katuslae viimistlus.
Topelt-T kuju on majja toodud ka väiksemas mastaabis kui maja põhiplaan – topelt-T profiilidest on kokku keevitatud kandekonstruktsioon, samuti kontorimööbli elemendid. Kirivööst võetud rombikujund jätkub siseruumis klaasvaheustele trükitud 3D pildil ruumiliste torukujunditena. Firma tähemärkidest – VK – on moodustatud klaasustele maja oma kirivöö-turvariba.
Firma tegevusvaldkond peegeldub mööblidisainis: kanalisatsioonitorudest tugitoolid, diivanilaud, lillepotid, ventilatsioonitorust valgusti, ja veetorust garderoobi riidepuu.
Viimsi Keevitusele väärika portaali loomiseks telliti firma sissepääsu ette XXI sajandi tsingitud keevislõvid, (autor Kalle Pruuden), mis sekundeerivad kõrvalust ehtivatele möödunud sajandi pseudoajaloolistele betoonlõvidele.

Viimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi KeevitusViimsi Keevitus

Õle 23, Tallinn 10312 • info@eekmutso.ee • 5034870