Suur-Laagri 12 kortermaja

arhitektMargit Mutso, Madis Eek
asukohtSuur-Laagri 12, Kalamaja, Tallinn
klienteraisikud
netopind541m2
projekteeritud2015
valminud2017

Maja arhitektuuris on püütud tabada Kalamaja metafüüsilist lummust ning seda representeerida nüüdisaegses võtmes. Inspiratsiooni on otsitud Kalamaja puitmajadest, nende pisut kurioossetest detailidest, omalaadsest juhuslikkusest ning veidi nihkes proportsioonidest, mis võivad mõnikord tunduda pisut kohmakad või isegi saamatud, kuid milles tervikuna on koha poeesiat loov iseloom ja võlu.

Mahult jaguneb maja kaheks väliselt pisut erineva iseloomuga hooneosaks: tänava äärde jääv maht on laiuselt sama Suur-Laagri 10 majaga, seda katab viilkatus, mille all on katusekorter; hoovipoolne maht lõpeb tasakatusega, mille peal on katuseterrassid. Tänavapoolne fassaadilahendus on piirkonnale omaselt kinnisem, järgib tänava üldist fassaadipilti, hoovipoolne maht on lahendatud veranda võtmes – rohkemate akende ja punutismustris laudisega.

Tänavale avaneva uugi kujunemine on pisut juhuslik – plaan oli siin kasutada vanu lähedusest pärit elektrijaama aknaid, kuid viimasel hetkel selgus, et see on tehniliselt väga keerukas ning majanduslikult ebaotstarbekas (saavutada nõutav soojapidavus, restaureerimine). Lõpplahendusena telliti uus klaasfassaad, mille jaotus ja mõõdud on identsed algselt kavandatud elektrijaama akendega.

Korterid ulatuvad läbi maja ning kõikidel on kas rõdu, terrass või katuseterrass.

Söestatud puit fassaadimaterjalina on ühelt poolt esteetiline valik – söestatud pinna krobeline faktuur on väga lummav, võibolla antud kohas ka pisut nukker; teisalt on see praktiline valik – vana jaapani tehnika Yakisugi, mille puhul puidu pealmine kiht söestatakse, annab puidule vasupidavuse, seda nii ilmastiku, kahjurite kui ka süttimise vastu. Antud maja puhul on puit kaetud lakiga, mis takistab määrimist ning annab lisatulekaitse.

Puidule sekundeerib betoonsokkel, mis tänava pool on valatud laudraketisega, hoovi pool on sile. Katus on kaetud tsinkplekiga, mis aja jooksul tuhmub.

Hoone arhitektuuriga samas võtmes on lahendatud ka trepikoda, vastandina välisele mustale toonile domineerib siselahenduses valge.

Suur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermajaSuur-Laagri 12 kortermaja

Õle 23, Tallinn 10312 • info@eekmutso.ee • 5034870