Naissaare kontserdimaja kutsutud arhitektuurivõistlus I preemia

arhitektMargit Mutso, Madis Eek, Reio Avaste
asukohtLõunaküla, Naissaare, Viimsi vald
klienteraisik
netopind890m2
projekteeritud2003

Merelt lähenejaile pidi Lootsi Koja valgustatud klaasist vaatetorn paistma kui majakas, mis juhatab saabuja õigesse kohta. Projekt meenutab ehk eestlaste püstkoda, mille katus ja sein on üks ja sama või taeva poole püüdlevat maakirikut, mis on ühtlasi kaugelt nähtav maamärk. Torni osa kasvab hoone põhimahust välja, kuid on osa hoone tervikvormist. Kontserdimaja ette sai kujundatud üksikute kivirahnudega muruküngas, mis on osaliselt kaetud puitterrassidega, mõnus koht kus enne või pärast etendust merevaadet nautida või niisama muljetada.
Hoonesse pidi tulema kontserdisaal, muuseum ja vaatetorn siin kasvanud kuulsa teadlase Bernhard Schmidti auks (B. Schmidt leiutas maailma esimese koomavaba teleskoobi, tema elust on kirjutanud romaani “Vastutuulelaev” Jaan Kross). Kuna maja oli plaanis kasutada vaid suvekuudel, said klaasidega kaetud avad omakorda kaetud üles avanevate luukidega, millest tekivad avanenult peaukse kohale varikatus ning akende kohale päikesesirmid. Puhkeasendis on hoone kui suletud kookon.
Hoone põhikonstruktsioon pidi tulema puidust, hea akustika tagamiseks oli aga mõte valada saali seinad betoonist või laduda maakividest, et saavutada vajalik järelkaja. Konsterdimaja seinad, luugid ja katus oli mõte katta puitkimmidega, torni klaasosa ilma profiilideta klaaspakettidega.
Omanik loobus majanduslikel kaalutlustel selle projekti kasutamisest, täna on sel kohal vana küün, kus toimuvad kontserdid ja etendused. Dirigent Tõnu Kaljuste ideest rajada pea inimtühjale saarele ooperisaal vändati viie aasta vältel film Vastutuulesaal ( valmis 2007, autorid Artur Talvik, Andri Luup ja Priit Valkna).

Naissaare kontserdimaja kutsutud arhitektuurivõistlus I preemiaNaissaare kontserdimaja kutsutud arhitektuurivõistlus I preemiaNaissaare kontserdimaja kutsutud arhitektuurivõistlus I preemiaNaissaare kontserdimaja kutsutud arhitektuurivõistlus I preemiaNaissaare kontserdimaja kutsutud arhitektuurivõistlus I preemiaNaissaare kontserdimaja kutsutud arhitektuurivõistlus I preemiaNaissaare kontserdimaja kutsutud arhitektuurivõistlus I preemia

Õle 23, Tallinn 10312 • info@eekmutso.ee • 5034870