Konstantin Pätsi mälestusmärgi ideekonkursi töö “PIIR”- ostupreemia

arhitektMadis Eek, Juhan Teppart
asukohtEstonia teatri tagune park
klientAvalik arhitektuurivõistlus
netopind10x3,5m
projekteeritud2020

Piir on tugev sümbol: piir vabaduse ja okupatsiooni, elu ja surma, hea ja halva, musta ja valge, maa ja vee vahel, piir kui silmapiir, kui piiriala, kui kokkulepe.
Konstantin Päts juhina on Eesti Vabariigile kui sümboolne piir. Piir, mis tähistab nii riigi loomist ja vabadust kui allajäämist okupatsioonile, Eesti valget lootusrikast poolt ja samas ka langemist aastakümneteks tumedasse allasurutud poolusesse. Piirilkäik sümboliseerib ka tema isiklikku elu, selle helget ja traagilist poolt.
Piiritulbad on kujundlikud, kolmnrukse püstprisma tulpadel viirastub ühelt poolt vaadates Konstanin Päts EV loomise ajal, millest sai algus tema hiilgus ja Eesti Vabariigi ülesehitamine. Seda võimendab peegeldus trapetsikujuliselt veesilmalt, mis juhib vaataja pildi tekkimise suunda. Teiselt poolt vaadates on nähtav pilt presidendist mustal taustal, mis viitab nii Eesti Vabariigi kui president Pätsi isiklikule kurvale tumedale perioodile.

Kui vaadata mälestusmärki mitte päris õige nurga alt, tekivad kujutisse vahed, portree hajub, nägu jaotavad justkui loodusesse hajuvad trellid. Presidendi nägemiseks peab leidma õige nurga, peab olema soov teda näha. Kel see puudub, võib mööduda mälestusmärgist kui abstraktsest piiripostide reast.
Ka valguslahendusega on valguse-pimeduse poolt võimendatud – valgustid on paigaldatud valge külje ette, pimedal ajal tuleb esile Konstantin Pätsi helgem pool.
Valge külg ja veesilm on paigutatud suunale, kus vaatel jääb taustale Estonia teatri (taga)fassaad.
Viltuse vaate ja veepinna sissetoomine on sobitatud olemasoleva pargi diagonaalsete teede, puude restide kujunduse ja muu inventariga.

Konstantin Pätsi mälestusmärgi ideekonkursi töö “PIIR”- ostupreemiaKonstantin Pätsi mälestusmärgi ideekonkursi töö “PIIR”- ostupreemia

Õle 23, Tallinn 10312 • info@eekmutso.ee • 5034870