Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”

arhitectMargit Mutso, Madis Eek
locationVastseliina piiskopilinnus
clientVastseliina Piiskoplinnuse SA
net area230m2
projected2016

Võistluse ülesandeks oli leida parim lahendus väljakaevatavate linnuse kabeli müüride katmiseks.

Projektiga on loodud maastikku uus kuppelkonstruktsioon, mis pannakse kokku liimpuitkaartest ning mis on kujupüsiv ning ei vaja sügavat taldmikku. Konstruktsioon on kui ämblikuvõrk üle kabelivaremete, see pannakse kokku valmiselementidest, mis ühendatakse poltidega. Kui ühel päeval on vaja ehitis demonteerida ja eemaldada, siis on see üsna hõlpsasti võimalik. Kupli mõõdud tulenevad müüride pikkusest-laiusest, kate ulatub sedavõrd üle müüride, et varemed on võimalik lahti kaevata ja eksponeerida kahelt poolt. Kabeli välisküljele jääb käigurada ning müüride vastu jääv sein on koht ajaloo eksponeerimiseks. Kuppel sulatatakse ümbritsevasse maastikku – katus on mätaskatus, v a kabeli müüride kohal, kus on nn ämblikuvõrk-sõrestik nähtav ning selle vahel on klaasid. Klaaskatus (ühekordne lamineeritud ja karastatud klaas, mis kannatab ka peal käimist) joonistab maastikku kabeli müüride kontuuri, mis markeerib kunagise kabelitorni asukoha. Kontuur on hästi vaadeldav ülalt vaatetornist ning see muudab linnuse kunagise plaanilahenduse huvilistele loetavaks. Kupli mätaskatus on kuni klaaskontuurini käidav (tugevdatud haljastusvõrguga) ning kabeli kinnioleku ajal on võimalik sealtkaudu müüre ja kabeli sisemust piiluda. Klaaside peale võib trükkida (või kleepida kilega) ülevaate kabeli ajaloost ja legendidest. Kabeli müürid on ööpäeva ringselt kergelt valgustatud. Klaas-valguskontuur on ainus element, mis maastikus mõjule pääseb, ülejäänu sulandub ümbritsevate küngastega.  

Kabeli siselahenduses on tehtud nii vähe kui võimalik ja niipalju kui selle funktsioneerimiseks on hädavajalik. Kabeli lagi on kerge võlv – see on väike vihje omaaegsele võlvitud ruumile, ka võlvi kõrgus peaks vastama ~esialgse kabeli kõrgusele. Väljakaevatud müürid konserveeritakse ja eksponeeritakse. Ettepanek on Kabeli põrand katta nn ujuva laudpõrandaga – vajadusel on see võimalik eemaldada ning jätkata keldri väljakaevamist. Väljakaevatavate müüride ümber kulgeb galerii, kus eksponeeritakse väljakaevamise leide, kabeli ja linnuse ajalugu jms.

Kabeli idaseinas on altar legendaarse ristiga. Altar on minimalistlik klaasist tahukas, mille sees on pinnas, mis on kaevatud välja vana altari kohalt. Altar on pealt lahti ning liiva sisse saab küünlaid paigaldada.

Kindlasti tekib olukordi, kus mingi ürituse tarvis on vaja pimedat ruumi. Selleks puhuks on ette nähtud tumedad kardinad, mis liiguvad lakke kinnitatud siinidel müüride sisekülje piiril. Suletud kardinatega on võimalik tajuda omaaegse kabeliruumi suurust.

Kahjuks läks projektiga nii, et pärast euroopa fondist finantseeringu kinnitamist võttis muinsuskaitse ootamatult enda varasema kooskõlastuse tagasi ning blokeeris kogu projekti elluviimise. 

Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”Vastseliina kabel-kutsutud arhitektuurivõistluse I koht töö “Aken”

Õle 23, Tallinn 10312 • info@eekmutso.ee • 5034870