Arhitektuuri- ja disainikeskuse ruumide avalik arhitektuurivõistlus II-III koht

arhitectEek&Mutso ja Vaikla Stuudio
locationKultuurikatel, Põhja pst.27A, Tallinn
clientEesti Arhitektuurikeskus MTÜ
net area663m2
projected2010

1930ndatest pärit katlamaja, mis paikneb Tallinna kesklinnas mere ääres, rekonstrueeritakse kultuurikatlaks. Antud projekt on tehtud ühele osale sellest suurest majast – arhitektuuri ja disainikeskuse ruumide kujundamiseks.
Räämas sisepinnad, roostetanud katlamaja torud, ahjud, luugid, jupike paekivi siin, tellissein seal – need on selle vana maja kihistused, mis kannavad endaga emotsioone, energiat ja ajalugu.
Valge makett, loodavast objektist vähendatud hele kujutis, mis on puhastatud kõigest liigsest – see on klassika. Mäng maketiga on tuttav protsess nii arhitektile kui disainerile, see toob välja loodava objekti vormi ja idee, näitab kätte head ja vead.
Projektis on kaks poolt – olemasolev vana ruum ja uus nn makett – ühendatud: vana katlamaja sisemus säilib võimalikult autentselt, selle sisse ehitatakse valge minimalistlik ruum, mis loob rahuliku fooni töötamiseks, näituste eksponeerimiseks jne. Valgete seinte, lagede ja põranda sisse tekivad aga avad, pilud ja lõhed, kust jõuab ruumi endisaegset hõngu.
Taaskasutatakse asutuste olemasolev mööbel – see värvitakse valgeks ja sellest saab osa maketist. Ära kasutatakse ka katlas leiduvaid kummalisi roostes metalldetaile, millest tekivad uued trepipiirded, mööblitükid jne. Roostes metallipind lakitakse ja need jäävad valgesse maketti kui juhuslikud jäänukid minevikust.
Arhitektuuri- ja disainikeskuse ehitamiseks võeti aluseks I preemia pälvinud projekt.

Arhitektuuri- ja disainikeskuse ruumide avalik arhitektuurivõistlus II-III kohtArhitektuuri- ja disainikeskuse ruumide avalik arhitektuurivõistlus II-III kohtArhitektuuri- ja disainikeskuse ruumide avalik arhitektuurivõistlus II-III kohtArhitektuuri- ja disainikeskuse ruumide avalik arhitektuurivõistlus II-III kohtArhitektuuri- ja disainikeskuse ruumide avalik arhitektuurivõistlus II-III kohtArhitektuuri- ja disainikeskuse ruumide avalik arhitektuurivõistlus II-III kohtArhitektuuri- ja disainikeskuse ruumide avalik arhitektuurivõistlus II-III kohtArhitektuuri- ja disainikeskuse ruumide avalik arhitektuurivõistlus II-III koht

Õle 23, Tallinn 10312 • info@eekmutso.ee • 5034870