Agulimaja

arhitektMargit Mutso, Madis Eek
asukohtÕle 23/ Härjapea 14, Tallinn
klientAgulimaja Oü
netopind1058m2
projekteeritud2004
valminud2005

Pelgulinn on Tallinna agul, kus leidub veel puithooneid, mis on valminud sadakond aastat tagasi. 1930ndatel ja hiljem on siia lisandunud ka kivist ehitisi. Agulit iseloomustab lisaks väikestele kortermajadele suured aiad, kus kasvavad viljapuud, rohkevärvilised sirelid ja marjapõõsad. Õle tänav on Pelgulinna vanim tänav.
Õle ja Härjapea nurgal oli varemalt puidust elamu, mille esimesel korrusel oli pood. Maja põles maha 1990ndate alguses. Uus hoone jätkab eelmise sajandi alguse agulimajade ülesehitust, kus soklikorrusel paiknesid väiksemad ärid ning ülemistel korrustel olid korterid. Maja mõningane suurem kõrgus on põhjendatud tänavate ristumiskohal paiknemisega ning oma mahult ja viimistluselt sobitub elamu pigem eelmise vabariigi lõpuperioodil Pelgulinna ehitatud elamutega. Jälgitud on ümbritsevate kruntide struktuuri, kus elamud vahelduvad haljastatud aedadega ning maja moodustab umbes neljandiku krundi pinnast. Hoonel on keskne trepikoda, ülemistel korrustel on korterid, 1.korrusel bürooruumid. Autod pargivad hoovi pool 1.korrusel asuvates garaažides. Õle tänava peauksest pääseb bürooruumidesse, elanikud kasutavad Härjapea tänava poolset väravat ja maja hoovipoolset ust.  Maja konstruktsioon on betoonist ja väikeplokist, välisviimistluses on kasutatud laudisraketisega valatud betoonpindu, roostest Corten plekki ning lammutatud hoonelt taaskasutatud akende piirdeliiste ning välisust. Majal on suhteliselt suur tagaaed, kus ei puudu ka õunapuu, sirelid, lilled ja põõsad, lisaks on hoovis ka väike grillmaja.

AgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimajaAgulimaja

Õle 23, Tallinn 10312 • info@eekmutso.ee • 5034870